Nazwa badania Ocena stanu genów HRR (rekombinacji homologicznej) met. NGS
Koszt badania 3 300,00 zł
Kod badania
Dziedzina Onkologia
Czas trwania badania do 15 dni roboczych
Materiał biologiczny Bloczek parafinowy

Opis badania

Ocena stanu genów HRR— opis badania

HRRm (Homologous Recombination Repair Mutations) to badanie molekularne, które identyfikuje mutacje w genach odpowiedzialnych za naprawę DNA w procesie rekombinacji homologicznej. Rekombinacja homologiczna to jeden z mechanizmów naprawy dwuniciowych pęknięć DNA, który jest kluczowy dla utrzymania stabilności genomu. Mutacje w tych genach mogą prowadzić do gromadzenia się uszkodzeń DNA, co w konsekwencji sprzyja rozwojowi nowotworów.

Test ten obejmuje badanie mutacji w genach HRR (BRCA1, BRCA2, ATM, CDK12, CHECK2, PALB2, RAD51C). Obecność mutacji w genach HRR związana jest z wczesnym zachorowaniem na nowotwory, bardziej agresywnym przebiegiem choroby, zwiększonym ryzykiem nawrotu, a także wskaźnikiem gorszego rokowania. Są również potencjalnymi czynnikami predykcyjnymi w doborze leczenia celowanego inhibitorami PARP.

Wskazania do badania

Badania molekularne – ocena stanu genów HRR (BRCA2, ATM, CDK12, CHECK2, BRCA1, PALB2, RAD51C) są wykonywane u pacjentów chorych na opornego na kastrację raka gruczołu krokowego z przerzutami (mCRPC), u których nie zachodzą kliniczne wskazania do stosowania chemioterapii.

Jest przeprowadzane w celu doboru odpowiedniej terapii celowanej (skojarzona terapia inhibitorami PARP z hormonoterapią) w ramach programu lekowego (ICD-10: C61).

Badane geny

Badanie mutacji genów rekombinacji homologicznej HRRm (BRCA1, BRCA2, ATM, CDK12, CHEK2, PALB2, RAD51C).

Test obejmuje badanie prostych mutacji (SNV, indel) w genach:
ATM, BARD1, BRCA1, BRCA2, BRIP1, CDK12, CHEK1, CHEK2, FANCA, FANCL, PALB2, RAD51B, RAD51C, RAD51D, RAD54L

Test wykrywa mutacje typu dużych delecji i duplikacji (CNV) w genach:
ATM, BARD1, BRCA1, BRCA2, BRIP1, CDK12, CHEK1, CHEK2, PALB2, RAD51B

Badane mutacje

Badanie sprawdza obecność patogennej lub prawdopodobnie patogennej mutacji (germinalnej lub somatycznej) w genach HRR (BRCA2, ATM, CDK12, CHECK2, BRCA1, PALB2, RAD51C) w przypadku leczenia talazoparybem w skojarzeniu z enzalutamidem.

Stosowana metoda

Rozszerzony panel mutacji w nowotworach litych z genami rekombinacji homologicznej przeprowadzamy metodą NGS (Next-Generation Sequencing). Proces rozpoczyna się od pobrania materiału biologicznego. Następnie, z izolowanego DNA, wykonuje się jego fragmentację i przygotowanie bibliotek. To proces, w którym dodaje się specjalne adaptery umożliwiające dalszą analizę. Wykorzystując technologię NGS, wszystkie fragmenty DNA są następnie sekwencjonowane jednocześnie, umożliwiając dokładne odczytanie mutacji w genach związanych z naprawą DNA.

Dzięki bioinformatycznej analizie wyników możliwe jest wykrycie zarówno punktowych mutacji, jak i większych delecji czy insercji, które mogą wskazywać na uszkodzenia w mechanizmach rekombinacji homologicznej. NGS pozwala równocześnie badać wiele genów w jednym teście, co zwiększa precyzyjność diagnostyki, skraca czas oczekiwania na wynik i ułatwia dobór odpowiedniej terapii.

Badany materiał

Badanie wykonywane jest z materiału nowotworowego utrwalonego w formalinie i zatopionego w bloczku parafinowym.

Przed pobraniem

Badanie nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Aby uzyskać materiał biologiczny do badania, należy skontaktować się z Zakładem Patomorfologii szpitala, w którym odbyła się operacja i poprosić o wydanie bloczka parafinowego.

Zastosowanie

Badanie HRRm jest przydatne w planowaniu leczenia substancjami czynnymi: apalutamid; darolutamid; enzalutamid; olaparyb; niraparyb + octan abirateronu; talazoparyb.

Leczenie powyższymi substancjami zostało uwzględnione w programie lekowym NFZ – numer programu B.56.

Komplementarne badania

HRD – badanie niedoboru homologicznej rekombinacji – sprawdź tutaj

Ocena obecności mutacji germinalnych w genach BRCA1/BRCA2  – sprawdź tutaj

Ocena obecności mutacji somatycznych w genach BRCA1/BRCA2 – sprawdź tutaj

Źródła – literatura naukowa

  1. Mark D. Stewart, Diana Merino Vega, Rebecca C. Arend et al. Homologous Recombination Deficiency: Concepts, Definitions, and Assays.
    Oncologist. 2022 Jan 27;27(3):167–174. doi: 10.1093/oncolo/oyab053
  2. Rodney J Scott, Anurag Mehta, Gabriel S Macedo et al. Genetic testing for homologous recombination repair (HRR) in metastatic castration-resistant prostate cancer (mCRPC): challenges and solutions. Oncotarget. 2021 Aug 3;12(16):1600–1614. doi: 10.18632/oncotarget.28015
  3. Andrea Leith, Amanda Ribbands, Jeri Kim et al. Real-world homologous recombination repair mutation testing in metastatic castration-resistant prostate cancer in the USA, Europe and Japan.
    Future Oncol. 2022 Mar;18(8):937-951. doi: 10.2217/fon-2021-1113. Epub 2022 Jan 19.
  4. Parker, E. Castro, K. Fizazi et al. Prostate cancer: ESMO Clinical Practice Guidelines for diagnosis, treatment and follow-up.
    ESMO Annals of Oncology. Volume 31, Issue 9; p1119-1134; September 2020