Badanie molekularne wykonywane jest na utrwalonym materiale nowotworowym. Szczegóły dotyczące wymaganego materiału znajdują się w opisie każdego badania. Zależnie od rodzaju badania może nim być:

  • Bloczek parafinowy zawierający fragment tkanki nowotworowej lub
  • Preparat cytologiczny zawierający komórki nowotworowe.

Bloczki parafinowe oraz preparaty cytologiczne można pobrać w pracowni histopatologicznej/zakładzie patomorfologii, gdzie wykonano rozpoznanie histopatologiczne. Po wykonaniu badania w Diagnostyka Oncogene niewykorzystany, pozostały materiał zwracany jest wyłącznie na adres Pacjenta.

  • Do wykonania badania niezbędne jest również wypełnienie skierowania pacjenta: Pobierz formularz.
  • Do zlecenia badania niezbędne jest załączenie wyniku badania histopatologicznego.

Materiał nowotworowy wraz z wypełnionym odpowiednim skierowaniem należy wysłać na adres:

Diagnostyka Oncogene
ul. Mogilska 86/3
31-546 Kraków

Zapakowany materiał należy natychmiast wysłać pocztą kurierską lub zwykłą pocztą – poleconą przesyłką priorytetową. Koszt przesyłki ponosi zamawiający wykonanie badania.

Płatności

Prosimy o dokonanie przedpłaty za badanie molekularne zgodnie z przedstawionym na stronie cennikiem:

Odbiorca: Diagnostyka Oncogene Sp. z o.o., ul. Mogilska 86/3, 31-546 Kraków
Nr konta:92 1240 1037 1111 0011 2472 0429, Bank Pekao S.A. 

W tytule przelewu należy podać: imię i nazwisko osoby, dla której wykonywane jest badanie oraz kod badania.

Wyniki badań

Materiał w postaci bloczka parafinowego lub rozmazu cytologicznego jest analizowany pod względem przydatności do badania przez naszego patomorfologa.
W rzadkich przypadkach gdy materiał nie spełnia histologicznych kryteriów kwalifikacji do badania (za niski odsetek komórek nowotworowych, zbyt mała liczba komórek nowotworowych) badanie nie będzie wykonane, zamiast niego zostanie wydana konsultacja patomorfologiczna.
W przypadkach gdy materiał nie spełnia histologicznych kryteriów kwalifikacji zwracamy opłatę za badanie z uwzględnieniem 100zł jako kosztów wykonania preparatów i konsultacji histo-patologicznych.

Istnieje ryzyko nieuzyskania wyniku diagnostycznego (wynik nieinformatywny) w przypadku materiałów (bloczek / rozmaz) utrwalonych niezgodnie z obowiązującym standardem.
Nieprawidłowo przeprowadzony proces utrwalania materiału pacjenta negatywne wpływa na jakość DNA/RNA w materiale do badania i utrudnia, a niektórych przypadkach uniemożliwia uzyskanie diagnostycznego wyniku.

Standardy i wytyczne utrwalania materiału zostały opublikowane przez Polskie Towarzystwo Patologów w 2020 roku:
http://pol-pat.pl/index.php/standardy-i-wytyczne-w-patomorfologii/

Standardy diagnostyki genetycznej w guzach litychopublikowane przez Polskie Towarzystwo Genetyki Człowieka w roku 2024 dostępne są na stronie internetowej PTGC: https://ptgc.pl

Laboratorium nie ponosi odpowiedzialności za błędy i zaniechania przy utrwalaniu materiału pacjenta popełnione przez zewnętrznego świadczeniodawcę (szpital, zakład patomorfologii).
W takiej sytuacji laboratorium ponosi pełne koszty wykonania badania i opłata za badanie nie jest zwracana.

Wynik badania genetycznego zostanie wysłany pocztą/kurierem na adres wskazany na skierowaniu. Kopia wyniku może być dostępna w systemie elektronicznym z wykorzystaniem kodu pojedynczego zlecenia (https://www.wyniki.diag.pl/). Możliwy jest również osobisty odbiór wyników w siedzibie Diagnostyka Oncogene przy ul. Mogilskiej 86/3 w Krakowie.

Uwaga!

Materiał nowotworowy przeprowadzony do bloczka parafinowego lub rozmazu jest materiałem utrwalonym i nie stanowi zagrożenia biologicznego. Nie ma szczególnych warunków transportu dla tak utrwalonego materiału (transport w warunkach otoczenia, bloczki umieszczone w opakowaniu pośrednim, w którym wypożyczane są z Zakładu Patomorfologii). W międzynarodowych wytycznych IATA dotyczący transportu taki materiał opisany jest kodem 3.6.2.2.3.8 – utrwalony materiał biologiczny pochodzenia ludzkiego niestwarzający zagrożenia.